Tartalomjegyzék

Érdekességek

Családfa kutatás kapcsán sokszor olyan akadályokba ütközünk, amikre eddig nem is gondoltunk. Ezen az oldalon összegyűjtöttem pár érdekességet a MACSE/Családtörténet publikus levelezőlistájáról.

Ifjú / ifjabb

Az a tapasztalatom, hogy az XVIII. században .s a XIX elején az id. ifj. öreg nem feltétlen a apa fiú kapcsolatot jelentett. A faluban élt azonos nevű (sokszor atyafi) miatt bármely azonos nevűt érhette a jelző.
Ez az az ősközösség szerű, kis létszámú faluközösségből eredhetett.
Később egyre inkább csak apa-fiú viszonylatban használták.

De az ifjú (nem ifjabb) (sokszor ifj rövidítéssel) mindig a nőtlen legényt jeletette. Ez a szövegkörnyezetből úgyis kiderül.

http://levlista.theka.hu/pipermail/csaladtortenet/2018-February/025542.html

ifj, (ifjú), sőt sok esetben „ifjú legény” megjelöléssel magam is többször találkoztam, és csakugyan a még nőtlen fiatalembert jelölték ezzel, megkülönböztetésül az egyező nevű, már házas, vagy esetleg özvegyként újraházasodó férfiembertől.

http://levlista.theka.hu/pipermail/csaladtortenet/2018-February/025547.html

Terhes menyasszony

… az lehetséges, hogy az esküvő 1861 09.29-én volt és még ugyanazon év 12.21-én megszületett az üknagyapám Benczúr János!?? Akkoriban voltak ilyen esetek??

http://levlista.theka.hu/pipermail/csaladtortenet/2018-February/025555.html

… kérdésedre a válasz, hogy régen is volt terhes menyasszony 😊

http://levlista.theka.hu/pipermail/csaladtortenet/2018-February/025557.html

Hibák

meg tudjátok erősíteni azt, hogy a tárgybani anyakönyvek bosszantó mértékben hemzsegnek az elírásoktól, hibáktól?

http://levlista.theka.hu/pipermail/csaladtortenet/2018-February/025563.html

Sokat kutattam Jánoshalma anyakönyveiben, de tapasztalatom szerint nem több a hiba és elírás bennük, mint bármely más anyakönyvekben. A rossz felépítésű és hiányos (hiányzó) indexek viszont megnehezítik a munkát. http://levlista.theka.hu/pipermail/csaladtortenet/2018-February/025566.html

Megyes / Medgyes / Meggyes

Az én családfámban is vannak sokféle névváltozatok. És felmerül a kérdés, vajon melyik volt az első? A kiinduló név. Vagy Ilyen esetben minden változat helyes http://levlista.theka.hu/pipermail/csaladtortenet/2018-January/025482.html

Ez a dolog engem is nagyon foglalkoztat, ugyanis a keresztnevem Kis/s. Egy S-sel. Az apám mikor megszületett, két S-sel írták a nevét, mikor meghalt 2001-ben egy S-sel állították ki a halott ak.kivonatot. Kérdeztem, hogy miért. Azt mondták, mert az apja is egy S-sel írta a nevét. 2001-ben nem voltam még járatos a témában, akkortájt kezdtem foglalkozni a kutatással. Akkor nem jutott eszembe, hogy kikérjem a nagyapám szül.ak. kivonatát.

Azóta többet tudok: nagyapám 1886-ban született, de még nem találtam meg a szül.ak.kivonatát, az biztos, hogy két S-sel házasodott, két S-sel halt meg, DE apámék öten voltak testvérek, és egyiknek így írták, másiknak úgy írták. Egyik testvér két S-sel született, apja neve is kettővel, de egy S-sel halt meg. Másik testvér két S-sel született, egy S-sel házasodott, de két S-sel halt meg.

http://levlista.theka.hu/pipermail/csaladtortenet/2018-January/025486.html

Nálam ez a Megyes/Medgyes/Meggyes névnél fordul elő. Sokat költöztek, és az anyakönyveket vezetők úgy tűnik a saját megszokásuk szerint írták a nevet, sokszor ugyanannál a személynél, legalábbis a Megyes/Medgyes ügyben. A Meggyes verziónál egyszer egy új családfa ág indult, ahol aztán mindenki más Meggyes lett. A többségük nem tudott írni-olvasni, szóval gondolom elfogadta amit a pap feljegyzett. A saját adatbázisomban mindenkit következetesen Megyesnek írok, de jelölöm ha az anyakönyvben máshogy írták.

Ez a része szerintem személyes preferencia.

http://levlista.theka.hu/pipermail/csaladtortenet/2018-January/025487.html

Nem volt egységes helyesírás, mert az emberek többsége még írni sem tudott a 20. század előtt, a saját családfámból kb. 30 nevet tudnék simán felsorolni aminél nem volt egységesen írva a név, és jobb esetben nem cserélgették a megkülönböztető nevet a valódival, mert ilyenem is van.(Kórodi Juhász, amit K. Juhásznak rövidítettek hirtelen Kórodi lett, majd aztán újra K. Juhász)

És, hogy nem csak a 19. században volt ilyen, mellékelem a nagyapám halotti anyakönyvi bejegyzését 1964-ből, érdekessége, hogy a bátyja pár nappal korábban halt meg és egy lapra kerültek, ugyanaz az anyakönyvvezető írta be háromféle írásmóddal a két bejegyzést, természetesen egyszer se sikerült jól leírnia

http://levlista.theka.hu/pipermail/csaladtortenet/2018-January/025488.html